Zima w gminie

Zimą w Lubawce na pewno nie można się nudzić. Miłośnicy białego szaleństwa mogą korzystać z orczykowego wyciągu narciarskiego, który znajdnarciarzuje się na malowniczych zboczach Świętej Góry. Ponadto na terenie gminy wytyczono 35 km szlaków narciarstwa biegowego o różnej skali trudności. Na amatorów skoków narciarskich czeka natomiast skocznia narciarska na Kruczej Skale.  

Wyciąg orczykowy

Wyciąg w Lubawce znajduje się na północnym zboczu Świętej Góry (701 m n.p.m.) 2 km na wschód od centrum miasta, przy drodze z Lubawki do Krzeszowa. Stacja narciarska oferuje dwa wyciągi.  Pierwszy, orczyk, znajduje się na różnicy wysokości 180 metrów, mierzy on 650 metrów. Wszystkie osoby znajdujące się przy górnej stacji mają do wyboru trzy trasy: czerwoną - trudną liczącą 650m, niebieską - średnio trudną o długości 1560m i zieloną - łatwą, mająca 810m. Natomiast drugi wyciąg to talerzyk i liczy on 90 metrów. Trasa przy nim jest łatwa - idealna dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z nartami oraz dla najmłodszych gości.

Na stoku w Lubawce nie ma tłoku ani długich kolejek, co sprawia, że jest to idealne miejsce dla ludzi lubiących kameralną atmosferę pośród pięknych widoków.

Trasy narciarstwa biegowego

Na terenie gminy Lubawka zarówno wyczynowy biegacz, jak i amator turystyki narciarskiej, znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Do wyboru mają Państwo trzy trasy:

  • Szlak "Opawa" oznakowany  kolorem czerwonym, o całkowitej długości 13 km.  Rozpoczyna swój bieg na stadionie w Opawie, wsi położonej u podnóża Grzbietu Lasockiego. Szlak prowadzi do dwóch turystycznych przejść granicznych: Niedamirów - Žacléř/Bobr oraz Niedamirów - Horni Albeříce, umożliwiając transgraniczne wędrówki na nartach biegowych. Na odcinku Opawa - przejście graniczne Niedamirów - Horni Albeříce szlak jest ciężki, ale po pokonaniu trudności otwiera się malowniczy krajobraz na czeską część Karkonoszy. Wędrówkę można kontynuować  po przygotowanych trasach czeskiej Karkonoskiej Magistrali Narciarskiej. Szlak przygotowywany jest do stylu klasycznego.
  • Szlak "Podlesie" oznakowana kolorem niebieskim, ma swój początek i koniec przy domach wypoczynkowych "Modrzew" oraz "Lubczyk" w Lubawce. Trasa jest bardzo łatwa, malowniczo poprowadzona w południowej części Gór Kruczych, w okolicach skoczni narciarskiej, Doliny Miłości i rezerwatu "Kruczy Kamień". Szlak przebiega na terenie leśnictwa Podlesie, urokliwymi drogami, które łagodnie wznoszą się i opadają, umożliwiając pokonanie 15 km trasy nie tylko doświadczonym narciarzom. Szlak przygotowywany jest do stylu klasycznego.
  • Szlak  "Święta Góra" oznaczony kolorem zielonym, ma swój początek i koniec przy dolnej stacji wyciągu orczykowego w Lubawce. Szlak jest łatwy i  przygotowywany do poruszania się krokiem dowolnym. Szlak przebiega w okolicach tras zjazdowych, ma bardzo ciekawy i urozmaicony przebieg. Zadowoli zarówno narciarskiego nowicjusza, jak i ambitnego sportowca, chcącego przygotować formę do zawodów sportowych.

Szczegółowe mapy szlaków narciarstwa biegowego znajdziecie tutaj.

Od 1998 roku, na trasach w Opawie ku czci znakomitego działacza sportowego Stanisława Bodzka odbywa się bieg narciarski. Memoriał Bodzka jest stałym punktem w narciarskim kalendarzu, który przyciąga biegaczy z całej Polski. 

445

Skocznia narciarska w Lubawce

skocznia

Na tej  największej w Sudetach naturalnej skoczni o punkcie konstrukcyjnym K-90 jeszcze do niedawna rozgrywano zawody o randze międzynarodowej. . W 2011 roku zawalił się drewniany podest i od tego czasu jest ona w remoncie. Co ciekawe, w 1936 roku na tym obiekcie reprezentacja Niemiec przygotowywała się do olimpiady zimowej w Garmisch-Partenkirchen. Rekord skoczni należy do reprezentanta Czech Antoniego Hajek i wynosi 97,5 m.