Pomiędzy Zameczkiem a Zadzierną

sz

Naturalne zamknięcie Bramy Lubawskiej stanowią od północnego-zachodu Wzgórza Bramy Lubawskiej. Składają się na nie liczne niewysokie góry i wzgórza, które wznoszą się w rozproszeniu nad płaską doliną Bobru. W obrębie Szczepanowskiego Grzbietu wyróżniają się wzniesienia Zameczek i Zadzierna, pomiędzy którymi zlokalizowana jest zapora czołowa zbiornika Bukówka. Ta cicha i spokojna okolica Wzgórz Bramy Lubawskiej obfituje w wiele pięknych miejsc, które są domem tysięcy ciekawych gatunków roślin i zwierząt. Wśród przedstawicieli flory sporo tu gatunków objętych całkowitą ochroną. Należy do nich parzydło leśne, tojad dzióbaty czy symbol sudeckich łąk - dziewięćsił bezłodygowy.      

W spokojnych lasach Szczepanowskiego Grzbietu  można zaobserwować wiele ciekawych i rzadkich gatunków ptaków. Lęgną się tutaj tajemnicze bociany czarne, trzmielojady oraz płochliwy puchacz. Wśród zieleni we wsiach Szczepanów i Bukówka gniazduje obecnie kilkanaście par czeczotki, która jest w kraju bardzo nielicznym ptakiem, wymienionym w Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt.

W obrębie Wzgórz Bramy Lubawskiej warto polecić także okolice wsi Paczyn, która położona jest dość wysoko pomiędzy górami Chełmczyk i Stańkowa. Jest to królestwo górskich lasów iglastych oraz starych, pięknych buczyn. Sporo tu malowniczych łąk górskich, z których roztaczają się niezapomniane widoki. Na tej wysokości występują już rzadkie w Polsce siedliska trawiaste - górskie łąki konietlicowe, nazwane tak od budującej je jasnozielonej, delikatnej trawy - konietlicy łąkowej. Barwny charakter nadają im liczne, efektownie kwitnące kwiaty, wśród których warto wymienić te rzadkie i chronione. Są wśród nich spotykane tutaj licznie storczyki - gółka długoostrogowa oraz podkolan biały. Pojedynczo trafiają się także kępy arniki górskiej o pachnących, żółtych kwiatach. Liczne kwiaty przyciągają interesujące gatunki motyli, m.in. rzadkiego i ginącego modraszka eumedona, Z ptaków łąkowych swoje miejsce do życia znalazły tu nieczęste derkacze, przepiórki, świerszczaki i gąsiorki. na skrajach lasu gniazduje nieliczny sokół kobuz, który sam nie buduje gniazd, lecz zajmuje te opuszczone przez kruki. Każdego roku na początku września w okolicach Paczyna odbywają się rykowiska jeleni.

Na podstawie: Gmina Lubawka - Zielona Brama Sudetów, Piotr Wasiak, Lubawka 2014