Miszkowice - Książecy gród

Miszkowice - niem. Michelsdorf

Powstanie Miszkowic wiąże się z legendą, według której już w 1012 roku na tym terenie stał dwór myśliwski czeskiego księcia Michała, właściciela ziem trutnovskich i žacléřskich. To podobno od jego imienia wywodzi się nazwa wsi - Michelsdorf. Nie istnieją jednak żadne źródła potwierdzające istnienie tej postaci, aczkolwiek Karczma Książęca, która miała stanowić legendarny dworek, stoi do dziś w Miszkowicach, stanowiąc jeden z najciekawszych przykładów budownictwa ludowego na Dolnym Śląsku.  To w niej spotkali się potajemnie w 1810 roku czołowi politycy pruscy: baron Karl von Stein i przebywający na emigracji minister spraw zagranicznych, książę Karl August von Hardenberg, późniejszy kanclerz. Prawdopodobnie w karczmie powstały szkice reformy Prus.

Dla upamiętnienia tego wydarzenia wystawiono pomnik na wzgórzu Książęcej Kostki, niestety uległ on zniszczeniu, zachowały się jedynie porozrzucane granitowe płyty i przewrócony krzyż.  Miszkowice wraz z pobliskimi Jarkowicami stały się w II połowie XIX wieku popularnym letniskiem. W 1903 roku poniżej wsi wzniesiono zaporę nad Bobrem, która stała się swoistym magnesem przyciągającym turystów. Do dzisiaj Jezioro Bukówka, obok Karczmy Książęcej, stanowią największe atrakcje wsi, choć uwagę przykuwają również: pałac, kościół poewangelicki czy barokowy kościół parafialny, o których możecie Państwo więcej przeczytać w zakładce Warto zobaczyć.

We wsi znajduje się Szkoła Podstawowa, a także Wiejski Ośrodek Zdrowia.

Sołtysem wsi jest Wiesław Król. Kontakt: 516 323 859

Radę Sołecką tworzą: Bogusława Kowal, Wiesława Farmas, Monika Postułka, Piotr Król, Beata Sondaj, Marta Król, Krzysztof Flis