Rowerem przez gminę Lubawka

Szlaki rowroweryerowe przebiegające przez teren gminy są tak skomponowane, by umożliwić Państwu jak najszersze poznanie naszych okolic. Jadąc na rowerze odwiedzą Państwo  m.in. perełkę architektoniczną Dolnego Śląska - Chełmsko Śląskie czy zabytkową karczmę sądową w Uniemyślu. Szlaki rowerowe poprowadzą Państwa również przez niezwykle urokliwe trasy nad Jeziorem Bukówka czy wzdłuż malowniczych brzegów Bobru.  Wymienione niżej trasy przeznaczone są dla turystyki rodzinnej, w większości nie są wymagające i prowadzą przez wygodne drogi asfaltowe czy szutrowe.  Ale i rowerzyści typowo górscy znajdą tutaj również coś dla siebie. Ostre podjazdy, stromizny i trudne górskie nawierzchnie oferuje na przykład szlak MTB Graniczna. Co roku w gminie Lubawka organizowane są Międzynarodowe Otwarte Zawody w Kolarstwie Górskim, w których biorą udział zawodnicy licencjonowani, niezrzeszeni, a także dzieci i całe rodziny. 

 

Szlak Cystersów - oznakowanie żółte - długość trasy 54,6 km

Szlak przebiega  w pobliżu obiektów związanych z działalnością zakonu. W gminie Lubawka prowadzi przez Chełmsko Śląskie i Lubawkę.

Obwodnica Dolomitowa - oznakowanie zielone - 43,9 km

Szlak posiada niezwykłe walory krajobrazowe. W gminie Lubawka przebiega przez wsie położone nad Jeziorem Bukówka: Miszkowice, Paprotki, a także dalej biegnie przez Paczyn, Starą Białkę i Błażkową.

Obwodnica Zawory - oznakowanie zielone - 15,4 km

Szlak zlokalizowany jest w obrębie Chełmska Śląskiego i Uniemyśla.  

ER-2 Magistrala "Liczyrzepa" - oznakowanie ER-2

Magistrala jest częścią euroregionalnej trasy, która rozpoczyna się w Saksonii i biegnie przez terytorium Niemiec, Czech i Polski. W gminie Lubawka szlak przebiega przez Opawę, Szczepanów, Bukówkę, Lubawkę i  Chełmsko Śląskie.

ER-6 Magistrala "Dolina Bobru" -  oznakowanie ER-6

Jest to szlak międzynarodowy, biegnący wzdłuż brzegów rzeki Bóbr. Trasa włącza się w obręb gminy Lubawka już na przejściu granicznym i biegnie przez Błażkową, powiat kamiennogórski, aż do Bolesławca.

Trasa Transgraniczna Wschodnia - oznakowanie czerwone

Szlak rozpoczyna się na przejściu granicznym Okrzeszyn - Petrikovice i biegnie w gminie przez Uniemyśl, Chełmsko Śląskie oraz Lubawkę, aż do Krzeszowa i dalej do przejścia granicznego Łączna - Zdonov.

Trasa Transgraniczna Zachodnia - oznakowanie czerwone

Szlak wymagający, który biegnie od przejścia Okraj do przejścia Niedamirów - Bobr.

 Szlak MTB Graniczna - oznakowanie niebieskie

Szlak długi - 34,4 km i miejscami bardzo trudny. Rozpoczyna się na stadionie w Lubawce i biegnie przez Rezerwat "Kruczy Kamień" do Okrzeszyna i Uniemyśla, by powrócić przez Rozdroże Trzech Buków na stadion.