Posiedzenie Komitetu Sterującego Sudety 2030 w dniu 17 kwietnia 2020 r.
17 kwietnia odbyło się posiedzenie Komitetu Sterującego Sudety 2030 w formie wideokonferencji. Tematem głównym spotkania było wypracowanie wspólnego stanowiska sygnatariuszy Sudety 2030, będącego odpowiedzią na decyzję Zarządu Województwa Dolnośląskiego z 12 marca 2020 r. oraz pismo Marszałka z 18 marca 2020 r. skierowane do JST w sprawie delimitacji województwa na obszary funkcjonalne z określonymi instrumentami finansowymi pod kątem programowania unijnego 2021-2027, które w naszej opinii są krzywdzące dla Sudeckiego Obszaru Funkcjonalnego.
Naszą Gminę reprezentował Sekretarz Urzędu Miasta Lubawka, Arkadiusz Dybiec.
Zgodnie z Krajową Strategią Rozwoju Regionalnego 2030 (KSRR) działania z poziomu krajowego powinny być w szczególności ukierunkowane na wsparcie obszarów subregionalnych, zagrożonych trwałą marginalizacją oraz miast średnich tracących funkcje społeczno-gospodarcze.
Południe Dolnego Śląska odstające pod względem rozwoju gospodarczego i poziomu przedsiębiorczości, borykające się już wcześniej z wieloma wyzwaniami, zostało w sposób szczególny dotknięte następstwami pandemii COVID-19.
Sytuacja większości gmin sudeckich, zwłaszcza tych których gospodarka oparta jest na usługach uzdrowiskowych i turystyce, jest tragiczna. Wszystkim gminom bardzo trudno było dopiąć tegoroczne budżety ze względu na zmniejszenie wielu subwencji, przerzucenie na samorządy finansowania oświaty itp. Nieplanowane wydatki związane z pandemią, mniejsze wpływy z CIT i PIT, z opłat uzdrowiskowych i tzw. taksy klimatycznej, z tytułu podatku od nieruchomości, wzrost bezrobocia i wiele innych czynników, będą pogarszać i tak już złą sytuację finansową samorządów. Wiele wydatków zaplanowanych pod kątem założonych w budżecie na 2020 r. wpływów trzeba będzie ograniczyć, odłożyć, z wielu inwestycji zrezygnować.
W wyniku wielogodzinnej dyskusji członkowie Komitetu Sterującego Sudety 2030 wypracowali wspólne stanowisko w przedmiotowej sprawie do akceptacji przez wszystkich 108 sygnatariuszy Porozumienia Sudety 2030.
W ramach tych działań podkreślono konieczność dedykowania dla całego obszaru Sudeckiego Obszaru Funkcjonalnego (SOF) (obejmuje swoim zasięgiem jednostki samorządu terytorialnego realizujące Strategię Rozwoju Sudety 2030 - 108 sygnatariuszy Porozumienia Sudety 2030 ? wszystkie gminy i powiaty subregionów wałbrzyskiego i jeleniogórskiego) instrumentów wsparcia ze środków krajowych, jak i współfinansowanych ze środków UE.
Wynika to z wyraźnych dysproporcji rozwojowych SOF w stosunku do pozostałych obszarów Województwa Dolnośląskiego, które zostały potwierdzone w wielu opracowaniach eksperckich, wskazujących na utrwalanie się dualnej struktury społeczno-gospodarczej Dolnego Śląska z bardzo czytelnym geograficznie podziałem.