Przypominamy o obowiązku segregacji odpadów komunalnych
Zgodnie z przyjętą przez rząd nowelizacją ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach w tym roku czekają nas zmiany w zasadach zbierania i segregacji odpadów.
Urząd Miasta Lubawka, informuje że w 2019 roku wprowadzono szereg zmian do ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, w ramach których wprowadzono obowiązek segregacji odpadów komunalnych.
Segregacja odpadów, która wcześniej była dobrowolna, stała się obowiązkowym sposobem zbierania i gromadzenia odpadów.
Zgodnie z art. 6k ust. 3 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, brak segregacji lub stwierdzenie nieprawidłowości w jej prowadzeniu skutkowały będą odebraniem odpadów jako zmieszanych i nałożeniem kary od dwu do nawet czterokrotności wysokości opłaty podstawowej za miesiące, w których nie dopełniono obowiązku.
Właściciele nieruchomości, którzy nie segregują odpadów powinni:
- zapoznać się z zasadami prawidłowego segregowania odpadów,
- podjąć trud segregacji w trosce o czyste środowisko i finanse swoich gospodarstw domowych.
Wprowadzenie zmian do zasad segregacji na terenie Gminy Lubawka wynika z obowiązku dostosowania obecnych przepisów do prawa krajowego i unijnego.
Dzięki temu w całej Polsce będą obowiązywać te same reguły zbierania odpadów komunalnych.
Na podstawie znowelizowanych przepisów gminy mają obowiązek dostosowania Regulaminów utrzymania porządku i czystości do nowo obowiązujących zasad.
Czynności te zostaną podjęte w najbliższych miesiącach.
Dodatkowo przypominamy, że prawidłowe i sumienne segregowanie odpadów komunalnych bezpośrednio w Państwa domach, przekłada się na ceny jakie musimy ponosić za ich odbiór i zagospodarowanie. Koszt odbioru i zagospodarowania odpadów prawidłowo wysegregowanych jest kilkakrotnie niższy od odbioru odpadów zmieszanych. Porównując stawki cen, zamiast płacić kwotę 91,80 złotych za tonę wysegregowanych odpadów np. opakowań z tworzyw sztucznych (butelek), szkła czy makulatury płacimy za ten sam odpad wrzucony do czarnego pojemnika gdzie zostaje zmieszany z innymi odpadami kwotę 378,00 złotych za tonę.
To, że mieszkańcy nie wywiązują się z zadeklarowanej segregacji ma również swoje przełożenie na poziom osiąganego recyklingu. Nowelizacja ustawy 2019 r. określiła nowe (wyższe) poziomy recyklingu, przygotowania do ponownego użycia i odzysku innymi metodami oraz ograniczenia masy odpadów komunalnych ulegających biodegradacji przekazywanych do składowania, na 2020 rok oraz lata kolejne, ale również zmodyfikowanie metody sposobu ustalania osiągnięcia poszczególnych z wskazanych wskaźników.
Nowe progi poziomu recyklingu i przygotowania do ponownego użycia papieru, metali, tworzyw sztucznych, szkła został ustanowiony na rok 2020 na poziomie 50%.
W połowie roku będzie sporządzana Analiza systemu odbioru odpadów komunalnych dla Gminy Lubawka za 2019 rok. Jeżeli wskazany na rok 2019 - 40% poziom recyklingu nie został osiągnięty możemy zostać za to obciążeni sankcjami finansowymi. To również ma swoje przełożenie na cenę jaką już ponosi i będzie ponosił w przyszłości mieszkaniec.
Tak samo podnosimy koszty funkcjonowania systemu pozostawiając odpady wielkogabarytowe przy pojemnikach. Z jednej strony stare zniszczone meble, sprzęt AGD czy opony szpecą wygląd miasta i wsi, a z drugiej strony ponosimy niepotrzebne koszty.
Pamiętajmy, że odpady problemowe powinniśmy dostarczyć do PSZOK-u w Lubawce lub wystawić w trakcie organizowanych zbiórek odpadów wielkogabarytowych.
Pamiętajmy koszty systemu w dużej mierze zależą od każdego z Nas.